Jak przyjąć uchodźczynie i uchodźców?
- szanse, obawy, doświadczenia w obszarze integracji społecznej osób szukających azylu
Spotkanie z niemieckim politologiem i wolontariuszem programu integracyjnego Holgerem Stoltenberg-Lerche poprowadzi prezeska Fundacji Sztuka Wolności Olga Żmijewska
14.10.2021 r. godz. 18.00 sala Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ostródzie, Centrum Użyteczności Publicznej, ul. Jana III Sobieskiego 9.
Salon Obywatelski Fundacji Sztuka Wolności zaprasza na spotkanie z niemieckim politologiem i wolontariuszem programu integracyjnego dla osób na uchodźstwie.
Politolog Holger Stoltenberg-Lerche w krótkiej prezentacji opowie u swoim kilkuletnim doświadczeniu w pracy integracyjnej na rzecz uchodźczyń i uchodźców w Niemczech, a także zaprezentuje fakty społeczne i prawne w tym zakresie dla RFN i dla UE.
Przede wszystkim jednak, nasz gość będzie do Państwa dyspozycji i odpowie na Państwa pytania. Na przestrzeni ostatnich lat powstały różne mity na temat sytuacji związanej z tak zwanym kryzysem uchodźczym w Unii Europejskiej. Bywa, że brak możliwości poznania osób z innych kręgów kulturowych wzbudza obawy i uprzedzenia. Nasze spotkanie jest platformą dla wypowiedzenia tych obaw, a także pytań i odpowiedzi. Zobaczymy zdjęcia osób objętych programem integracyjnym i usłyszymy ich historie. Za określeniem „uchodźcy” kryją się bowiem jednostki. Są to mężczyźni, kobiety i dzieci, którzy pragną żyć i rozwijać się, a częstokroć mają również potrzebę działania na rzecz społeczności lokalnej, w której zostali przyjęci.
Czy lęk jest postawą uzasadnioną i dlaczego się pojawia?
Jakie inne postawy są możliwe i co one wnoszą?
Czy mogę przyjąć „obcą/obcego” z ciekawością i otwartym sercem, także jeśli mówimy różnymi językami?
Jak włączyć społecznie osoby wyznające inną religię, posługujące się innym pismem i innymi kodami kulturowymi? Jak włączyć do życia w demokracji osoby, które przybywają z krajów niedemokratycznych czy też od lat objętych działaniami wojennymi?
I w końcu: czy dla społeczeństwa przyjmującego uchodźczynie i uchodźców pojawiają się także szanse i nowe możliwości?
A z jakimi pytaniami przychodzą Państwo?
Jesteśmy bardzo ciekawi i czekamy na Państwa!
Spotkanie odbędzie się w języku angielskim i będzie tłumaczone na język polski. Zachęcamy do żywej rozmowy i dyskusji.
Holger Stoltenberg-Lerche jest politologiem i antropologiem, mieszka w Nadrenii Północnej-Westfalii, pracuje jako edukator polityczny i mediator, a także angażuje się jako wolontariusz w stowarzyszeniu WInLi – Willkommen in Lindlar – na rzecz integracji uchodźców i uchodźczyń. W ramach tej działalności opiekuje się kilkoma osobami i rodzinami, a Jego działania obejmują zarówno asystowanie w życiu codziennym w Niemczech, jak i wsparcie w sprawach urzędowych czy sądowych. Prywatnie, Holger Stoltenberg-Lerche jest przyjacielem naszego regionu, który odwiedza regularnie od 20 lat.
Olga Żmijewska jest kulturoznawczynią i prezeską ufundowanej przez siebie Fundacji Sztuka Wolności. Od 2003 roku Olga Żmijewska działa na rzecz społeczności idzbarskiej – najpierw w Forum Kobiet Warmińsko-Mazurskich, a następnie w Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi „Idzbark – moja ojczyzna”, którego jest współzałożycielką. Wychowała się częściowo w Niemczech i po 23 latach spędzonych w RFN, Luksemburgu i Warszawie na stałe wróciła do rodzinnego Idzbarka, gdzie rozwija fundację.

Skip to content