Spotkanie z Błażejem Torańskim

Zapraszamy na spotkanie z dziennikarzem, pisarzem i publicystą Błażejem Torańskim.
Błażej Torański - publicysta, pisarz. Specjalizuje się w literaturze faktu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracował m.in. we "Wprost", "Prawie i Życiu", "Rzeczpospolitej". Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, sekretarzem jego łódzkiego oddziału. W 2017 roku otrzymał nagrodę SDP im. Janusza Kurtyki za publikacje na łamach "Do Rzeczy" i "Odry". Autor zbioru wywiadów z twórcami o cenzurze "Knebel. Cenzura w PRL-u", współautor (wraz z Marcinem Jakubem Szymańskim) książki "Fabrykanci. Burzliwe dzieje rodów łódzkich przemysłowców" i (wraz z Jolantą Sowińską-Gogacz) bestsellerowego "Małego Oświęcimia" oraz książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".
„Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi” – opowieść o jedynym niemieckim dziecięcym obozie koncentracyjnym na terenach Polski, miejscu, które skazano na zapomnienie. Opowieść o dziecięcym piekle, która oddaje głos ostatnim świadkom.
„Pod pretekstem potrzeby „izolacji małoletnich Polaków i wychowywania ich poprzez pracę, aby nie demoralizowali niemieckich dzieci”, w 1942 r. Niemcy stworzyli w Łodzi przy ul. Przemysłowej obóz. Nie chodziło jednak o demoralizację, lecz to, że byli Polakami. Przez Kinder-KL Litzmannstadt przeszło od 2 do ponad 3 tys. polskich dzieci. Ze względu na dużą śmiertelność miejsce to nazywano „Małym Oświęcimiem”."

„Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol” - pierwsza biografia zbrodniarki wojennej z obozu dla dzieci.
„Eugenia Pol ukończyła siedem klas szkoły podstawowej. Jak to możliwe, że stała się jedną z najokrutniejszych strażniczek z obozu dla dzieci i młodzieży na Przemysłowej? A po wojnie przez kilkanaście lat pracowała jako intendentka w żłobku?
Do końca życia nie przyznała się do zarzucanych jej zbrodni. Proces był poszlakowy. Do dziś budzi wątpliwości. Śledztwo biograficzne szukające prawdy o kacie, który zabijał polskie dzieci na raty.”
https://ksiegarnia.proszynski.pl/product,80780
https://dzieje.pl/maly-oswiecim-czyli-niemiecki-oboz-dla...

Skip to content