Spotkanie z prof. Stanisławem Miecznikowskim

Zapraszamy na spotkanie z prof. Stanisławem Miecznikowskim i rozmowę o książce autorstwa ciotki Pana profesora - Ireny Lachowskiej-Kurowskiej pt. "W szponach nadludzi".
Książka „W szponach nadludzi” została wydana staraniem Pułtuskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Autorka wspomnień była nauczycielką fizyki i chemii, żoną urzędnika pocztowego Bolesława Kurowskiego. Razem z mężem oraz innymi mieszkańcami Pułtuska i okolic zostali aresztowani 6 kwietnia 1940 r., w ramach niemieckiej akcji zwalczania polskiej inteligencji. Najpierw przebywali w obozie przejściowym w Działdowie. Tam Irena Lachowska-Kurowska widziała się z mężem po raz ostatni. Ona trafiła do kobiecego obozu Ravensbrück, gdzie spędziła 5 lat, on do najgorszego z hitlerowskich obozów – Mauthausen Gusen, gdzie zmarł 18 grudnia 1940 r.
Profesor Stanisław Miecznikowski mieszka w Ostródzie od urodzenia. Jego rodzice byli jednymi z pierwszych mieszkańców powojennej Ostródy. Na spotkaniu omawiane będą m.in. okoliczności towarzyszące wydaniu książki oraz wspomnienia profesora poświęcone Ostródzie.

Skip to content