Koncert Mary Rumi z cyklu Melodie Warmii i Mazur

W piątek 14 października zapraszamy do Biblioteki „Przystań z Kulturą” na koncert Mary Rumi z cyklu Melodie Warmii i Mazur.
Mary Rumi – wokalistka, multiinstrumentalistka, kompozytorka, aranżerka, autorka kompozycji oraz opracowań muzycznych dla licznych spektakli teatralnych (w tym dramatycznych, lalkarskich, tanecznych) oraz słuchowisk radiowych. Uczestniczyła w niezliczonej ilości koncertów, nagrań, spektakli czy warsztatów muzycznych w Polsce i na całym świecie. Współzałożyła i była członkinią takich zespołów, jak: Hoboud (reprezentant EXPO 2015 w Mediolanie, laureat III Folkowego Fonogramu Roku 2009 i III miejsca na Festiwalu Nowa Tradycja 2009), MaryGoRound, Kaszebe - Ola Walickieg czy PAMARUNA. Od 2007 r. jest niezastąpionym wokalem kobiecym zespołu muzyki celtyckiej SHANNON, z którym zagrała kilkaset koncertów w całej Europie i na świecie oraz wydała cztery albumy.
W latach 2017 – 2019 Mary Rumi wraz z Imranem Azizem Mianem i Kamilem Rogińskim współtworzyli projekt Ambasady RP w Islamabadzie “Polska–Pakistan. Muzyka bez granic”, czego owocem jest album “Hamara Muzyka”, z kilkunastoma warmińskimi pieśniami, opracowanymi przez Mary Rumi. W 2020 roku zrealizowała Stypendium MKiDN "Kultura w Sieci" – prezentując cykl audio-video, pod nazwą "Melodie Warmii i Mazur – subiektywna selekcja pieśni" oraz założyła wspólnie z Małgorzatą Makowską i Anią Brodą trio folkowo-autorskie – SPLOTY.
W latach 2008-2018 pracowała na stanowisku kierowniczki muzycznej w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie. Współpracowała ze wszystkimi trzema olsztyńskimi teatrami: Lalkowym, Dramatycznym oraz Teatrem Nowym (projekt muzyczny z Grzegorzem Gromkiem "Grechuta Kameralnie", album "Kolęduj-My! Warmia-Mazury na Święta" 2020). Dwukrotnie wyróżniona przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego: nagroda w dziedzinie kultury (2015) oraz order “Zasłużona dla Warmii i Mazur” (2019).
Obecnie koncertuje również ze swoim autorskim projektem “Mary Rumi Solo Act”, który oscyluje wokół jazzu i folku. W 2022 roku powróciła do swoich jazzowych korzeni, wydając debiutancki album: Mary Rumi – “Depressed Lady”.

Koncert odbędzie się w ramach projektu „Mazury: odkrywanie dziedzictwa”.
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.