Widowisko z udziałem publiczności "Mazurskie Gody"
W dniu 30 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy do Biblioteki Powiatu Ostródzkiego na widowisko w wykonaniu Teatralnej Grupy Rapsodycznej Chrześcijańskiego Ruchu Społecznego Dobro Wspólne oraz
Kapeli Ostródzianie z aktywnym udziałem publiczności pt. "Gody mazurskie".
Gody lub Godne Święta to mazurska nazwa Świąt Bożego Narodzenia. Wiąże się z nimi jedno z najważniejszych wydarzeń roku na Warmii i Mazurach - Jutrznia na Gody - bożonarodzeniowe widowisko misteryjne. Jest to typowo polska tradycja na Mazurach, jej początki sięgają czasu przed reformacją (XV -XVI w.) kiedy to franciszkanie spopularyzowali tradycję jasełek. U Mazurów, gdy stali się z zarządzenia władzy luteranami, jasełka przybrały rozbudowaną formę, rodzaj misterium - inscenizacji bogatej w dialogi, pieśni i oracje (zawsze po polsku), w którym uczestniczyli wszyscy zebrani bez podziału na scenę i widownię. W tym się uczestniczyło, a nie oglądało. Taki obchód trwał, bywało, trzy i pół godziny. Niemcy też chętnie w tym brali udział. Jest to więc piękna tradycja, która jednoczyła ewangelików, katolików, Niemców i Polaków. Władze pruskie w czasie Kulturkampf zabroniły jej kontynuowania. Wówczas ze szkół, zborów, świetlic i kościołów przeniosła się do domów z dużą izbą. Zwyczaj zanikł dopiero gdzieś do lat pięćdziesiątych XX wieku wskutek masowej emigracji mieszkańców. Podejmuje się próby wskrzeszenia, ale dziś nie jest to już obrzęd lecz spektakl.
Teatralna Grupa Rapsodyczna Chrześcijańskiego Ruchu Społecznego Dobro Wspólne oraz
Kapela Ostródzianie podjęli się tego wyzwania i wspólnie przedstawią publiczności widowisko inspirowane tradycją, pt. „Gody mazurskie”. Jak sami mówią: „Z tradycyjnej formy wyłączamy słowo " jutrznia", bo nie spotykamy się o świtaniu, nie możemy też wprowadzić modlitw z osobistymi intencjami, gdyż w większej społeczności nie jest to możliwe i nie będzie to spotkanie trzygodzinne. Będzie natomiast 7 scenek, 3 oracje (wiersze i zdania z Ewangelii) oraz 11 kolęd i pastorałek do wspólnego śpiewania.”
Spektakl w reżyserii i ze słowem wstępnym Marii Krystyny Andrzejewskiej.
Ilość miejsc ograniczona !!! Bezpłatne wejściówki można odebrać w bibliotece, pok. 114