Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy MIKOŁAJ KOPERNIK NA WALORACH FILATELISTYCZNYCH z kolekcji Kazimierza Wosiek.
Jednym z najsłynniejszych Polaków jest Mikołaj Kopernik – najbardziej znany jako astronom, twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego.
Wizerunek Kopernika znalazł się na znaczkach pocztowych i innych walorach filatelistycznych – kopertach FDC, kartkach i kopertach pocztowych, kasownikach, stemplach i wirnikach pocztowych. Dla upamiętnienia Kopernika organizowano Poczty Specjalne - balonowe, dyliżansowe, kolejowe, konne, motorowe, samochodowe, samolotowe, szybowcowe i śmigłowcowe, podczas których przesyłki pocztowe stemplowane były okolicznościowymi znakami filatelistycznymi nawiązującymi do postaci Mikołaja Kopernika. Przy projektowaniu walorów filatelistycznych wykorzystywane były wizerunki Kopernika z dawnych obrazów, sztychów i rycin oraz pomników i popiersi, a także współczesne jego podobizny.
Imię Mikołaja Kopernika wymieniane jest wśród tych, którzy wytyczyli pokoleniom nowe drogi myślenia i rozwoju nauki. To także duchowny, ekonomista, filolog klasyczny, lekarz, matematyk, prawnik i urzędnik. Na wielu walorach filatelistycznych z całego świata często spotykamy motywy związane także z jego licznymi profesjami. Cieszy fakt, że przy okazji upamiętniania dzieła Kopernika określanego w różnych językach jako Polish Astronomer, Astronome Polonais czy Astrónomo Polaco, często pokazywane są także inne osiągnięcia naukowe i kulturalne naszego kraju.
Na wystawie opracowanej na podstawie prywatnej kolekcji Kazimierza Wosiek znajdują się walory z ponad 80 krajów, poczynając od pierwszych polskich znaczków z wizerunkiem Kopernika z 1923 roku do ostatnich emisji z 2023 roku, wydanych przez poczty Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Czech, Polski, Serbii oraz Watykanu.
Na szczególną uwagę zasługują znaczki z wizerunkiem Kopernika wydane w 1943 roku przez polskich jeńców z oficerskiego obozu Oflag II C w Woldenbergu.
Wystawa opracowana została przez Stowarzyszenie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Inicjatyw Obywatelskich w Morągu.
Honorowy Patronat na wystawą „Mikołaj Kopernik na walorach filatelistycznych” objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.
Organizacja wystawy jest współfinansowana z budżetu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach realizacji zadań publicznych Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego w 2023 roku.
Zapraszamy, wstęp wolny !!!

Kategorie: WYDARZENIAWystawy