109 rocznica urodzin H.H. Kirsta//Promocja ksiązki "Dzieci Jerominów" Ernsta Wiecherta

Dnia 5 grudnia - w 109. rocznicę urodzin Hansa Hellmuta Kirsta,
zapraszamy na promocję książki Ernsta Wiecherta "Dzieci Jerominów" i spotkanie z prof. Eweliną Kamińską-Ossowską, które poprowadzi Waldemar Mierzwa.

🟩 "Dzieci Jerominów" to klimatyczna powieść, której akcja osadzona została w początkach XX wieku i rozgrywa się w nieistniejącej już wsi Sowiróg, która znajdowała się w Puszczy Piskiej nad jeziorem Nidzkim. Obecnie na miejscu ludnej niegdyś wsi pozostały jedynie fundamenty domów oraz cmentarz ewangelicki, który w 2010 roku z inicjatywy stowarzyszenia „Sadyba” został odnowiony. Postawiono tam także tablicę z informacją o historii wsi.
🔳 Polskie wydanie "Dzieci Jerominów" po raz pierwszy ukazało się w 1972 roku, a odnowione zostało w 1986. Po ponad 30 latach, za sprawą Oficyny Wydawniczej Retman, najważniejsze dzieło niemieckiego autora jest ponownie dostępne sprzedaży. Wznowienie książki z 2023 roku zawiera także posłowie („Szukać przez całe życie”) autorstwa Waldemara Mierzwy, tekst „Pro memoria Tadeusz Ostojski (1925-2008)” autorstwa Rafała Wolskiego, tekst „Pro memoria Jerzy Ptaszyński (1914-1995)” autorstwa Waldemara Mierzwy.
💬 – „Dzieci” to książka ważna nie tylko dla tych, którzy interesują się Mazurami. Namawiam, by po nią sięgnąć. Nie jest to jedynie opowieść o mieszkańcach zagubionej w Puszczy Piskiej wioski Sowiróg – informuje wydawca Waldemar Mierzwa. – To dzieło uniwersalne, które oparło się próbie czasu. To rzecz o małych i wielkich ojczyznach, powinnościach obywateli i państw, losach ludów i narodów. To także rzecz o każdym z nas: o naszych codziennych radościach i smutkach, prawdach i kłamstwach, przypadkach i przeznaczeniu, zmaganiach się z życiem, innymi i samym sobą.
🟩Ernst Wiechert urodził się 18 maja 1887 roku w leśniczówce Piersławek (powiat mrągowski), stanowiącej mieszkanie służbowe jego ojca. Należał do najpoczytniejszych pisarzy niemieckich lat trzydziestych XX wieku. Ze względu na krytyczną postawę wobec władz nazistowskich, której dawał wyraz w wystąpieniach publicznych, w roku 1938 trafił na cztery miesiące do obozu koncentracyjnego. Znaczną część swojej twórczości poświęcił Mazurom. Do jego najważniejszych książek można zaliczyć m.in. „Małą pasję”, „Dzieci Jeronimów” czy „Proste życie”.
🔳Prof. Ewelina Kamińska-Ossowska jest wykładowczynią na Uniwersytecie Szczecińskim, autorką szeregu publikacji nt. współczesnej literatury niemieckiej i wygłosi odczyt przybliżający postać Ernsta Wiecherta jako przedstawiciela emigracji wewnętrznej w Niemczech.

🟩Przed wydarzeniem, o godz. 16.30 kwiaty na tablicy poświęconej Hansowi Hellmutowi Kirstowi złożą przedstawiciele Zachodniomazurskiego Stowarzyszenia Przewodników. Natomiast w czasie po spotkaniu można będzie nabyć książkę w promocyjnej cenie.

☑️ 5 grudnia, godz. 17.30
☑️ Biblioteka "Przystań z Kulturą", CUP, ul. Jana III Sobieskiego 9

Wstęp wolny !!! Zapraszamy !!!

Skip to content