Narodowe Czytanie z Gwiazdami - "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

Starosta Ostródzki Andrzej Wiczkowski oraz Biblioteka "Przystań z Kulturą" w Ostródzie zapraszają na kolejną odsłonę Narodowego Czytania.
Lekturą tegorocznej edycji Ogólnopolskiej Akcji Narodowe Czytanie jest powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem".
Zapraszamy Państwa na spektakl przy stoliku, podczas którego posłuchamy fragmentów powieści opowiadających historię Korczyńskich, Bohatyrowiczów i pięknej miłości Justyny Orzelskiej i Jana Bohatyrowicza.
Czytać będą:
Maria Ciunelis – pochodząca z Ostródy aktorka Teatru Ateneum, scenarzystka i reżyserka, Damian Łukawski – aktor Teatru Piosenki, znany z "Czasu honoru", "BrzydUli", "M jak miłość", Daniel Antoniewicz - aktor Teatru STU i Teatru Żydowskiego.
ORAZ
Janina Brzuzy, Mirosława Hacuś, Andrzej Horbajczuk, Marta Horbajczuk, Aneta Jabłecka, Marek Jankowski, Julian Knaf, Anna Kugaudo, Andrzej Lewicki, Beata Mazur, Piotr Patejuk, Anna Rutkiewicz, Dominika Smoleńska, Agnieszka Stańczak.
Reżyseria Maria Krystyna Andrzejewska
Adaptacja: Elżbieta Jakubiak, Anna Głowińska
Scenografia: Dominika Smoleńska
W programie mini konkurs z nagrodami.
Centrum Użyteczności Publicznej
9 września, godz. 12:00
ul. Jana III Sobieskiego 9
"Nad Niemnem" to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Serdecznie zapraszamy 9 września o godz. 12.00, wstęp wolny!!!