Finisaż wystawy batiku "De Copernicus - trzy Pacownie i Goście"

W dniu 15grudnia o godz. 17.30 zapraszamy na finisaż wystawy "De Copernicus – trzy Pracownie i Goście", którą do tego czasu można jeszcze oglądać w naszej bibliotece. Jest to kolejna wystawa związana z Mikołajem Kopernikiem, za sprawą przypadającej 550. rocznicy jego urodzin.

Tym razem swoją sztukę prezentują artyści z różnych miejsc w Polsce, zajmujący się mało popularną w naszym kraju techniką batiku. Na wystawie można zobaczyć 38 prac autorstwa blisko 20 twórców z pracowni w Jaśle, Przasnyszu i Olsztynie oraz artystów m.in. z Warszawy i Ustronia.

O pracowniach:
Pracownia plastyczna Jasielskiego Domu Kultury z Jasła prowadzi zajęcia plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jej opiekunem jest Anna Brożyna, instruktor ds. plastyk i wystawiennictwa. Grupa dla dorosłych działa od 2012 roku, zajmując się głównie tworzeniem ikon. Batik w pracowni pojawił się kilka lat temu.

Pracownia batiku „MAMUT” działa w ramach Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu od 2006 r. Pracownia stworzona została i nadal jest prowadzona przez Tomasza Jakubowskiego, instruktora plastyki w MDK Przasnysz. Obecnie na zajęcia uczęszcza regularnie kilkanaście osób. Jest to zarówno młodzież, a także dorośli, jak i seniorzy. Przez kilkanaście lat funkcjonowania pracowni powstało w niej kilkaset batików, w tym wiele scenograficznych, które wyróżniają bardzo duże rozmiary. Pracownia organizuje pokazy i warsztaty oraz wystawy w Polsce i poza jej granicami (około 130 prezentacji).

Pracownia Batiku w Olsztynie działa od 2006 roku. Prowadzi ją dr Iwona Bolińska-Walendzik, od 2023 pracownia nosi nazwę “Turkus”. Prawie dwadzieścia lat batikowania to wiele godzin pracy, wspólnych wystaw, projektów, plenerów, wiele wyróżnień i nagród w konkursach wojewódzkich czy ogólnopolskich dla uczestników.
Na finisażu będziemy gościć niektórych autorów prac 😉

Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.