Spotkanie autorskie ze Stanisławem Syrewiczem i Jackiem Pałasińskim//pokaz filmu/promocja książki

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z kompozytorem Stanisławem Syrewiczem i dziennikarzem Jackiem Pałasińskim.
Program wydarzenia:
- pokaz filmu "Stanisław Syrewicz - odmieniany przez los" w reż Grzegorza Brzozowicza.
Jest to film dokumentalny opowiadający historię kariery Stanisława Syrewicza, wybitnego kompozytora muzyki filmowej, którego twórczość, niestety, jest mało znana w Polsce. Skomponował m.in. nieśmiertelny przebój „Śpiewać każdy może”. Stan wojenny zastał go w Paryżu. Na Zachodzie współpracował m.in. z Joe Cockerem, Marianną Faithfull, aktorką Diane Keaton i zespołem The Rolling Stones. Jednocześnie skomponował muzykę do ponad stu filmów we Francji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W 1994 r. Edyta Górniak zajęła z jego piosenką „To nie ja!” drugie miejsce na festiwalu Eurowizji. Rok wcześniej Syrewicz otrzymał prestiżową nagrodę Ace Award. Na premierach filmów z jego muzyką gościli książę Karol, księżna Diana i królowa Elżbieta II. Równoległym bohaterem obrazu jest muzyka Syrewicza, która wybrzmiewa przez cały film. Jest to też historia o niełatwych czasach, w których przyszło tworzyć bohaterowi tego dokumentu.
- promocja książki "Syrewicz - Co słychać? - Zależy, co zagram" i rozmowa Bogumiła Osińskiego ze Stanisławem Syrewiczem i Jackiem Pałasińskim.
W książce Stanisław Syrewicz w rozmowie z Jackiem Pałasińskim opowiada o swoim życiu, w którym dzięki ogromnemu talentowi oraz niezwykłym, często tragicznym, zbiegom okoliczności stał się jednym z najbardziej cenionych twórców muzyki filmowej na świecie.
Jacek Pałasiński jako dziennikarz pracował w Radiu ZET, „Rzeczpospolitej” i „Wprost”., publikował w prasie włoskiej (m.in. w „Il Messaggero”). W 2001 r. został korespondentem i publicystą TVN24. Przez kilkanaście lat prowadził autorski program „Świat według Jacka”, w którym poruszał zagadnienia z zakresu stosunków międzynarodowych. Jest autorem dziesiątek korespondencji i reportaży z kilkudziesięciu krajów świata oraz autorem ponad 30 filmów dokumentalnych dla TVN24. Z TVN współpracował do 2021, w tym samym roku został autorem vodcastu „Allegro ma non troppo, czyli godzina z Jackiem” na portalu naTemat.pl.
Jest autorem 9 książek: „Express Mediterranee, czyli podróż po Morzu Śródziemnym i okolicach”, „Wprost z oblężonej świątyni”, „Papież już nie umrze”, „Kaczor po pekińsku”, „Kaczor w sieci”, „Gdzie jest Polska?”, „Zapiski z podróży 2015”, „Najpiękniejsze słowa”, „Podróże po końcu świata”.
Podczas spotkania będzie można oczywiście nabyć książkę oraz zdobyć autografy Stanisława Syrewicza i Jacka Pałusińskiego.
Spotkanie jest wydarzeniem towarzyszącym imprezie Arena Festiwal Film&Music, podczas którego będzie można posłuchać muzyki i piosenek Stanisława Syrewicza w wykonaniu m.in. Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, zespołu Kapela ze Wsi Warszawa, Anny Czartoryskiej-Niemczyckiej, Barbary Wrońskiej, Agnieszki Przekupień. Koncert nosi tytuł "Śpiewać każdy może" i odbędzie się w ostródzkim amfiteatrze w dniu 1 lipca o godz. 19.30.
https://www.facebook.com/events/1258772728088752
Zapraszamy, wstęp na spotkanie jest wolny.

Skip to content